PEMBROKE FIDDLE & STEP DANCE RESULTS

0
September 5, 2017 at 10:03 am  •  Posted in News by  •  0 Comments

DON’T FIDDLE WITH THAT DIAL – Here are the final results of the 42nd annual Pembroke Old Time Fiddling and Step Dancing Championships, held Friday and Saturday night at the Pembroke Memorial Centre.-AC

Open Fiddling:

1st place: Paul Lemelin, Val Therese, ON

2nd place: Kyle Burghout, Ottawa, ON

3rd place: Dan Mighton, Hanover, ON

4th place: Emma March, Pembroke, ON

5th place: Ethan Harty, Strome, AB

Finalist: Alannah Jenish, Oshawa, ON

Finalist: Germain Leduc, St. Stanislas de Kostka, QC

Finalist: Jane Cory, Winnipeg, MB

Finalist: Yvon Cuillerier, St. Bruno, QC

Finalist: Emily Yarascavitch, Oshawa, ON

Open Step Dancing:

1st place: Colleen Jenish, Oshawa, ON

2nd place: Grace Laceby, Sharon, ON

3rd place: Becky Reid, Arnprior, ON

4th place: Emma March, Pembroke, ON

5th place: Charlotte Clare, Orangeville, ON

Twin Fiddle:

1st place: Kyle Burghout, Ottawa, ON/ Jane Cory, Winnipeg, MB

2nd place: Will March/Emma March, Pembroke, ON

3rd place: Colleen Jenish/Alannah Jenish, Oshawa, ON

Group Dancing:

1st place: ElectriCall Storm, Stratford, ON

2nd place: Ready Step Go, Metcalfe, ON

3rd place: Unreel, Orangeville, ON

19-44 Fiddling:

1st place: Courtney Drew, Cookshire-Eaton, QC

2nd place: Megan Lavigueur, Eganville, ON

3rd place: Dan Stacey, Stratford, ON

4th place: Kyle Felhaver, Braeside, ON

45-64 Fiddling:

1st place: Ian Hamilton, Pembroke, ON

2nd place: Steve Jacobi, Equinunk, PA

3rd place: Charlie Walden, Evanston, IL

4th place: Cassandra Lea Swan, St. Catharines, ON

5th place: Bill Smith, Dunville, ON

65 and over Fiddling:

1st place: Maurice Billette, St. Barbe, QC

2nd place: Bruce Armitage, Quyon, QC

3rd place: Leo Ready, Pembroke, ON

4th place: Dennis Alexander, Aylmer, QC

19-49 Step Dancing:

1st place: Dan Stacey, Stratford, ON

2nd place: Emily Yarascavitch, Oshawa, ON

3rd place: Gabrielle Malis, Gatineau, QC

50 and over Step Dancing:

1st place: Susan Guzzo, Kanata, ON

2nd place: Callista Kelly, Osgoode, ON

3rd place: Lynn Toplitsky, Lefroy, ON

18 and under Fiddling:

1st place: Marley Mullan, Ottawa, ON

2nd place: Reid Warren, Metcalfe, ON

3rd place: Alex George, Almonte, ON

4th place: Will March, Pembroke, ON

5th place: Charlotte Van Barr, Kinburn, ON

Finalist: Maria Peppler, Orangeville, ON

Finalist: Beatrice Herwig, Eganville, ON

Finalist: Grace Greer, North Gower, ON

Finalist: Mika McCairley Greenwell, Guelph, ON

Finalist: Jeffrey Meier, Richmond, ON

18 and under Step Dancing:

1st place: Morgan Pleet, Gloucester, ON

2nd place: Leo Stock, Stratford, ON

3rd place: Katie Paradis, Milverton, ON

4th place: Beatrice Herwig, Eganville, ON

5th place: Clara Roth, Tavistock, ON

Finalist: Maria Peppler, Orangeville, ON

Finalist: Emma Lee, Metcalfe, ON

Finalist: Caroline Taylor, Osgoode, ON

Finalist: Charlotte Van Barr, Kinburn, ON

Finalist: Mika McCairley Greenwell, Guelph, ON

12 and under Group Dancing:

1st place: Toe Tapping Trio, Pembroke, ON

2nd place: Steptopia, Kinburn, ON

12 and under Fiddling:

1st place: Bennett Van Barr, Kinburn, ON

2nd place: Paige Roy, Chelsea, QC

3rd place: Alexis Mitchell, Omemee, ON

4th place: Kelsey Warren, Metcalfe, ON

5th place: Jaidon Mitchell, Omemee, ON

6th place: Katie McLochlan, White Lake, ON

12 and under Step Dancing:

1st place: Andrew Herwig, Eganville, ON

2nd place: Kelsey Warren, Metcalfe, ON

3rd place: Anna Tigani, Straford, ON

4th place: Georgia Lee, Metcalfe, ON

5th place: Cecille Greer, North Gower, ON

6th place: Alexis Mitchell, Omemee, ON

9 and under Fiddling:

1st place: Dexter Sernoskie, Golden Lake, ON

2nd place: Adrien LaRue, Stittsville, ON

3rd place: Lauren Biggs, Pembroke, ON

4th place: Neala Martin, Waterloo, ON

5th place: Adlai Martin, Waterloo, ON

6th place: Cadimhe Doyle, Oshawa, ON

9 and under Step Dancing:

1st place: Addison Felhaver, Arnprior, ON

2nd place: Savanna Crigger, Pembroke, ON

3td place: Serena Sernoskie, Golden Lake, ON

4th place: Claire Noble, Pembroke, ON

5th place: Marijke DeVries, Pembroke, ON

6th place: Kate Sell, Pembroke ON

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.